Skrzydłokwiat jest jedną z niewielu roślin pokojowych o pięknych liściach i jednocześnie bardzo ozdobnych, subtelnych kwiatostanach, pojawiających się przez całe lato. Do tego znalazł się w czołówce roślin, które najskuteczniej oczyszczają powietrze w zamkniętych pomieszczeniach.
W warunkach naturalnych skrzydłokwiat (Spathiphyllum) rośnie w dolnej warstwie runa leśnego, w cieniu wysokich drzew. Należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Znanych jest 49 gatunków tego rodzaju botanicznego, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów Ameryki, a jeden pochodzi z Malezji. Najpopularniejszym gatunkiem jest skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), który pochodzi z Kolumbii. Został tak nazwany na cześć niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Jednak w uprawie nie spotyka się gatunku botanicznego, tylko odmiany hodowlane, jak m.in. osiągające około 45 cm wysokości ‘Yess’ i ‘Clevelandii’ oraz wysokie na 1 metr ‘Manua Loa’.
Skrzydłokwiat to wiecznie zielona roślina, czasem nazywana lilią pokoju. Jej ciemnozielone, błyszczące liście wyrastają ze wspólnego środka i wdzięcznie rozchylają się na wszystkie strony. Wyglądają atrakcyjnie nawet wtedy, gdy nie ma kwiatów. Ich długość sięga 15 cm, zaś wysokość całej rośliny zazwyczaj nie przekracza 50 cm.
Kolbowate kwiatostany na długich łodygach otoczone dużym, owalnym, białym przekształconym przylistkiem przypominają kształtem kwiatostany anturium. Nie mają zapachu, ale pozostają długo dekoracyjne (do 5 tygodni), stopniowo zieleniejąc przed zaschnięciem. Nadają się na kwiat cięty i długo zachowują świeżość w wazonie. Coroczne obfite kwitnienie trwa od wiosny do lata. Większe rośliny tworzą więcej kwiatów. Skrzydłokwiat może także zakwitnąć zimą, jeśli ma zapewnioną dużą wilgotność powietrza.
Skrzydłokwiat ceniony jest ze względu na specyficzne właściwości. Przede wszystkim potrafi on, jak mało która roślina, redukować substancje szkodliwe zawarte w powietrzu (amoniak, trójchloroetylen, ksylol, benzol i formaldehyd), a na dodatek wydziela tlen. Pomaga również w zwalczaniu drobnoustrojów, które mogą prowadzić do alergii.

Skrzydłokwiat w raporcie NASA o roślinach, które oczyszczają powietrze w zamkniętych pomieszczeń, zajmuje pierwsze miejsce.
Zasady pielęgnacji skrzydłokwiatu
MIEJSCE
Latem skrzydłokwiat powinien stać w półcienistym miejscu, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem, a zimą w miejscu możliwie najjaśniejszym. Optymalna temperatura do uprawy tej rośliny to 16–18°C zimą i 18-21°C latem. Jeżeli temperatury są wyższe (maksymalnie 27°C), należy zwiększyć poziom wilgotności powietrza, aby je równoważyć i unikać przeciągów.
PODLEWANIE
W okresie wzrostu skrzydłokwiat potrzebuje dużo wody. Na jej brak reaguje zwisaniem liści. W miesiące letnie należy go podlewać 2–3 razy w tygodniu. Zimą podłoże ma być wilgotne, lecz nie mokre. Jeżeli temperatury są niższe od zalecanych, zmniejszamy ilość podawanej wody, gdyż mogą pojawić się problemy z pleśnią i innymi chorobami powodowanymi przez grzyby. Skrzydłokwiat dobrze rośnie w uprawie hydroponicznej.
WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Wysoka wilgotność powietrza przez cały rok korzystnie wpływa na roślinę – warto codziennie ją spryskiwać (omijając kwiatostany) lub wstawić doniczkę do większego pojemnika z wilgotnym torfem lub do podstawki z wodą i kamykami, tak aby nie dotykała wody.

NAWOŻENIE
Latem, w okresie wzrostu i kwitnienia, trzeba dokarmiać roślinę co 14 dni płynnym nawozem, dodawanym do wody. Trzeba zwracać uwagę na zalecane stężenie i ilość takiej odżywki. Oznaką przenawożenia są brązowe punkciki na liściach. Jeśli skrzydłokwiat stoi zimą w ciepłym pomieszczeniu, pomoże mu dawka nawozu raz w miesiącu.
INNE ZABIEGI PIELĘGNACYJNE
Kurz i brud należy delikatnie usuwać wilgotną szmatką (podtrzymujemy liść od spodu). Nie używajmy środków do nabłyszczania liści, czyszcząc skrzydłokwiat. Gdy liść zaschnie ucinamy go w miejscu wyrastania ostrymi nożyczkami. Podobnie postępujemy z łodygą przekwitniętego kwiatostanu.
PODŁOŻE
Skrzydłokwiat potrzebuje zasobnego, lekkiego i przepuszczalnego podłoża na bazie torfu lub standardowej ziemi doniczkowej. Idealna mieszanka powinna składać się z torfu ogrodniczego, ziemi liściowej i piasku w proporcji 3:1:1. Odczyn pH podłoża powinien wynosić od 5,7 do 6,8.
PRZESADZANIE
Najlepiej przesadzać co roku na wiosnę (w kwietniu), gdy roślina wyrośnie ze swojego pojemnika, korzenie pojawią się na wierzchu i przez otwór odpływowy. Po wyjęciu bryły korzeniowej, ostrożnie usuwamy z pomiędzy korzeni starą ziemię za pomocą patyczka. Umieszczamy roślinę w większej doniczce z podłożem i warstwą drenażu na spodzie. Po uzupełnieniu i ugnieceniu ziemi ustawiamy roślinę w cieniu na 2 dni bez podlewania, aby pobudzić wrastanie korzeni w podłoże.
ROZMNAŻANIE
Wiosną, podczas przesadzania starszych roślin, można przeprowadzić rozmnażanie skrzydłokwiatu. W tym celu duże kępy dzieli się, delikatnie rozdzielając kłącza. Po podziale każdą cześć sadzimy do osobnej doniczki, zapewniamy temperaturę 21°C i stawiamy w miejscu cienistym, aż do wznowienia wzrostu. Najlepiej podzielić roślinę co 3–4 lata, aby ją odmłodzić i poprawić kwitnienie.
CHOROBY I SZKODNIKI
W uprawie skrzydłokwiatu często spotykanym problemem jest brązowienie końcówek liści. Objaw ten występuje przy niedostatecznej wilgotności powietrza. Można temu zapobiec poprzez częste zraszanie rośliny, co imituje warunki w tropikach. Wysoka wilgotność powietrza sprzyja chorobom grzybowym. Aby uniknąć zakażenia, doniczka powinna być dobrze wietrzona. Drenaż na jej dnie zapewnia przepływ powietrza i redukuje ryzyko opanowania przez grzyby.
Czasem skrzydłokwiat może zostać opanowany przez przędziorka, który powoduje żółknięcie górnych powierzchni liści. Z czasem na spodzie liści pojawiają się małe pajęczynki. Ten wytrwały szkodnik nie znosi wysokiej wilgotności i można go zniechęcić, regularnie zraszając wodą spód liści. Gdy ta metoda zawiedzie należy użyć insektycydu systemicznego w formie oprysku.

UWAGA !!!
Decydując się na uprawę skrzydłokwiatu należy pamiętać, że jest to roślina trująca. Jako ozdoba w doniczce niczym nam nie grozi. Jednak warto ją zabezpieczyć przed małymi dziećmi czy podgryzieniem przez kota. Prace pielęgnacyjne, jak przesadzanie, wykonujmy w rękawiczkach, gdyż sok, który wydziela, może podrażnić skórę.
Zobacz także:
Cyklamen perski CZYTAJ DALEJ >>