Wrzosowisko może być jednym z najbardziej uroczych zakątków ogrodu, szczególnie jesienią, kiedy kwitną wrzosy. Jakie rośliny posadzić na wrzosowisku aby stanowiło ono ozdobę nie tylko jesienią ale przez cały rok?
Najbardziej popularnymi roślinami sadzonymi na wrzosowisku są oczywiście wrzosy. Najlepiej będą się czuły w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach uprawowych i środowiskowych. Poniżej przedstawiam przegląd najlepszych gatunków na wrzosowisko.
WRZOSY

Wraz z nadejściem jesieni na wrzosowisku królują wielobarwne wrzosy – od różowych i bordowych, przez fioletowe, po białe odmiany. Najlepiej rosną na stanowisku słonecznym na lekkim i przepuszczalnym, próchnicznym oraz kwaśnym podłożu (pH 3,5 do 5,0). Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, niezbędnym dla ich prawidłowego wzrostu jest regularne wiosenne przycinanie. Te niewielkie krzewinki najładniej wyglądają posadzone w większych grupach. Można komponować je z innymi kwasolubnymi roślinami i krzewami, które uatrakcyjnią wrzosowisko w okresie przed kwitnieniem wrzosów.
WRZOŚCE
Wrzosiec krwisty Wrzosiec bagienny
Dobry efekt uzyskamy sadząc wrzosy z popularnymi wrzoścami, które wprowadzą trochę koloru do ogrodu wczesną wiosną (wrzosiec krwisty) lub latem (wrzosiec bagienny). Mają podobne wymagania co do odczynu gleby i lubią słoneczne lub lekko ocienione stanowiska. Są bardzo łatwe w uprawie. Ich pielęgnacja polega jedynie na przycięciu przekwitniętych kwiatostanów zaraz po skończonym kwitnieniu. Pobudzi to rośliny do lepszego rozkrzewiania i zawiązywania pąków na całej długości pędów. Podobnie jak wrzosy wymagają okrycia na zimę za pomocą stroiszu.
MODRZEWNICA POSPOLITA
Jako ciekawe uzupełnienie wrzosowiska polecam mało znane zimozielone krzewinki z rodziny wrzosowatych o wymaganiach uprawowych zbliżonych do wrzosów i wrzośców. Jedną z nich jest modrzewnica pospolita. Ta niska roślinka o srebrnych listkach podobnych do rozmarynu zachwyca w okresie kwitnienia, który przypada na przełom maja i czerwca. Wtedy to na szczytach pędów pojawiają się liczne pękate dzwoneczki w odcieniu jasnego różu. Jest to roślina trująca. Nie wymaga formowania, stosuje się tylko cięcia sanitarne.
BRUKENTALIA OSTROLISTNA
Równie pięknie prezentuje łudząco podobna do wrzosów brukentalia ostrolistna, która kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Potem należy ją przyciąć dla zachowania ładnego pokroju. Podobnie jak modrzewnica jest odporna na mróz i nie potrzebuje zabezpieczania na zimę.
DABECJA KANTABRYJSKA
Trochę mniej mrozoodporna jest dabecja kantabryjska, która również osiąga niewielkie rozmiary. Wymaga ciepłego i zacisznego stanowiska, a jesienią dodatkowego okrycia na zimę. Dzięki temu przez całe lato bujnie kwitnie. Kwiaty o dzbanuszkowatym kształcie mogą być w odcieniach od jasnego do ciemnego różu . Tak samo jak wrzosy wiosną wymaga przycięcia.
AZALIE I RÓŻANECZNIKI
Doskonałym tłem dla opisanych wcześniej krzewinek są azalie i różaneczniki. Krzewy te świetnie czują się w ich towarzystwie ponieważ należą do tej samej rodziny. Kwitną wiosną i nie sprawiają większych problemów w uprawie. Na początku sezonu trzeba zasilić je długo działającym nawozem dla roślin kwasolubnych.
TRAWY I IGLAKI
Rozplenica Kosodrzewina
Kolejną grupą roślin, które dobrze prezentują się na wrzosowisku są niskie trawy ozdobne. Doskonale sprawdzają się kostrzewy i rozplenice. Można posadzić też iglaki, takie jak kosodrzewina. Najlepiej wybierać odmiany karłowe.
BARWNE KOMPOZYCJE
Wrzosy posadzone w towarzystwie opisanych powyżej gatunków pięknie wyglądają na rabatach. W donicach i skrzynkach także udają się znakomicie – w połączeniu z roślinami sezonowymi tworzą barwne aranżacje na balkonach i tarasach.
Zobacz także:
Przycinanie wrzosów i wrzośców CZYTAJ DALEJ>>