Trudno mi wyobrazić sobie ogród bez kolorowych rabat kwiatowych. To właśnie one są sercem ogrodu. Decydując się na barwne kwiaty, kierowałam się umiarem w liczbie stosowanych kolorów. Wybrałam jeden przewodni ponieważ nadmiar kontrastujących ze sobą barw wprowadza chaos, zwłaszcza w małych ogrodach.
Postawiłam na rośliny kwitnące na różowo, które szybko zdominowały większość nasadzeń. Kolor ten kojarzy mi się z kobiecością i delikatnością. Wprowadza do ogrodu nutkę romantyzmu. Im jaśniejszy jest odcień różu, tym pogodniejsza wydaje się kompozycja. Nietrudno było mi skomponować różowe rabaty, gdyż jest wiele gatunków w tym kolorze, które rozkwitając jedne po drugich, mogą zdobić ogród przez cały sezon. Wiosną w naszym ogrodzie robi się różowo za sprawą roślin cebulowych oraz ozdobnych drzewek i krzewów, a latem i jesienią bylin.
RÓŻE
Wśród roślin o różowych kwiatach prym wiedzie oczywiście królowa kwiatów – róża. Spośród tysięcy dostępnych odmian najbardziej przypadły mi do gustu róże miniaturowe o zwartym pokroju i burzy drobnych kwiatów. Są łatwe w pielęgnacji i długo zdobią obrzeża rabat, kwitnąc nieprzerwanie aż do mrozów.
Zdecydowałam się też na różę pnącą o pełnych pachnących kwiatach, która szybko obrosła całą kratkę altanki. U jej stóp posadziłam różowo kwitnące tawuły japońskie, pięciorniki i lilie. Te ostatnie znalazły również miejsce przy tarasie, gdzie rosną jeszcze kępy floksów w kilku odcieniach różu. Kolor ten pasuje do części wypoczynkowej ogrodu, ponieważ nastraja optymistycznie i pozwala na odprężenie.
Róża pnąca Lilia azjatycka Tawuła japońska Pięciornik Floks wiechowaty
HORTENSJE
Do stworzenia romantycznego nastroju w ogrodzie różowym posłużyły mi również hortensje ogrodowe. Skusiłam się na nie mając w pamięci te, które podziwiałam w czasie letnich wyjazdów nad Bałtyk. W tamtejszych ogrodach miały doskonałe warunki do obfitego kwitnienia. Niestety w mojej okolicy ich pąki często przemarzają i wtedy kwiaty w ogóle się nie pojawiają.
BYLINY I KRZEWY
Niezawodnym kwitnieniem odznaczają się za to różowe jeżówki, które dominują w wielu moich kompozycjach. Same się rozsiewają i w ten sposób uzyskuję nowe sadzonki, które przenoszę w wybrane miejsce i w roku następnym mam już kwitnące rośliny. Posiadam kilka odmian różniących się wzrostem. Wszystkie są wabikiem dla motyli i pszczół.
W innej części ogrodu posadziłam kwitnące na różowo piwonie, pysznogłówki, tawułki, jarzmianki i mydlnice a także wiązówkę błotną o kwiatach jak wata cukrowa i niepozornie kwitnące śnieguliczki, których największą ozdobą są różowe owoce.
Tawułka Piwonia Mydlnica Pysznogłówka
Jarzmianka Wiązówka Śnieguliczka
GOŹDZIKI
Kwiaty o płatkach w różnych odcieniach różu to domena goździków brodatych. Regularnie wysiewam ich nasiona, żeby cieszyć się corocznym kwitnieniem. Najładniej wyglądają w większej grupie. Podobnie jak jeżówki przyciągają do ogrodu mnóstwo owadów.
JEDNOROCZNE
Wśród roślin jednorocznych o różowych kwiatach warte polecenia są begonie i cynie. Takie sezonowe rośliny odznaczają się długim kwitnieniem i wzbogacają różowe nasadzenia przez cały sezon letni.
Begonia Cynia
KRZEWINKI
Różowego koloru nie brakuje też na wrzosowisku, gdzie zgromadziłam wiele ciekawych odmian wrzosów i wrzośców.
Wrzosom towarzyszą mało znane krzewinki – modrzewnice, które pięknie wyglądają obsypane drobnymi dzwoneczkami, które przypominają różowe kuleczki.
BARWY DOPEŁNIAJĄCE
Urodę różowych kwiatów podkreślają rośliny towarzyszące w kolorze błękitnym i białym. Postawiłam na niezapominajki, lawendy, dzwonki, przetaczniki i ostróżki. Dodanie tych dwóch barw dopełniających nadało moim rabatom lekkości i elegancji.
Niezapominajka Ostróżka Dzwonek
Zobacz także:
Co posadzić na wrzosowisku? CZYTAJ DALEJ >>