Zwarty pokrój krzewinek to zasługa starannego i regularnego formowania, które zapobiega nadmiernemu zdziczeniu pędów oraz pozwala utrzymać je w ryzach.
Wrzosy to jedne z moich ulubionych roślin. Te niewielkie zimozielone krzewinki posadziłam w różnych częściach ogrodu. Dobrze sprawdzają się jako rośliny okrywowe, tworząc na rabatach barwne kobierce. Świetnie komponują się w nasadzeniach z innymi gatunkami kwasolubnymi np. różanecznikami. Uprawiam je również z powodzeniem w donicach ustawionych na tarasie.

PIELĘGNACJA WRZOSÓW
Wrzosy mają niewielkie wymagania. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym, niezbędnym dla ich prawidłowego wzrostu jest regularne przycinanie. Wpływa na równomierne zagęszczenie i obfitsze kwitnienie. Po cięciu rośliny szybko odrastają i tworzą zwarte kępy. Zaniechanie tego zabiegu jest dużym błędem. Nieprzycinane krzewinki wyglądają nieatrakcyjnie, a ich nadmiernie wybujałe pędy silnie drewnieją u podstawy. Późniejsze ich ścięcie może spowodować nawet zamieranie rośliny. Dla tego tak ważne jest przeprowadzanie cięcia co roku.

NAJLEPSZY TERMIN CIĘCIA
Odpowiednim terminem przycinania większości wrzosów jest wiosna. Wykonanie tego zabiegu jesienią, zaraz po przekwitnieniu, naraziłoby rośliny na wymarznięcie w trakcie nawet łagodnej zimy. Do cięcia przystępuję więc na przełomie marca i kwietnia, kiedy minie niebezpieczeństwo większych przymrozków.

SPOSÓB PRZYCINANIA
Skracam wszystkie pędy na wysokości około 1 cm poniżej przekwitłych kwiatostanów. Do małych pojedynczych roślin używam sekatora. Starsze i bardziej rozrośnięte wygodniej przyciąć nożycami do żywopłotu. Widziałam, że niektórzy doświadczeni ogrodnicy na dużych wrzosowiskach z powodzeniem stosują do tego celu kosiarkę do trawy. Cięcie najlepiej wykonać w pogodny dzień. Następnie warto jest podsypać krzewinki długo działającym nawozem dla roślin kwasolubnych w celu lepszej regeneracji i krzewienia się przyciętych pędów.

INNE WRZOSOWATE
W podobny sposób przycinam też wrzośce. Termin cięcia zależy od terminu kwitnienia tych roślin. Wrzośce kwitnące wiosną wytwarzają pąki kwiatowe jesienią poprzedniego roku. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ścinać wczesną wiosną razem z wrzosami, bo wtedy nie zakwitną. Przycinam je więc bezpośrednio po kwitnieniu, w maju. Natomiast wrzośce kwitnące latem, tnę dopiero na wiosnę następnego roku.
Zobacz także:
Jakie rośliny posadzić na wrzosowisku CZYTAJ DALEJ>>