W czerwcu ich subtelne kwiaty zachwycają wyrafinowanym kształtem i bogactwem kolorów. W dodatku rośliny te dość skutecznie odstraszają ślimaki, które w ich sąsiedztwie już się nie pojawiają.
Nie wyobrażam sobie rabat bylinowych bez orlików. W swojej kolekcji staram się zgromadzić jak najwięcej odmian dostępnych na rynku. Uprawiam mieszańce pochodzące od orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), którego można spotkać w widnych lasach liściastych. W Polsce porasta głównie tereny górskie i jest objęty ochroną. Kwitnie na fioletowo w odróżnieniu od orlików ogrodowych, których pojedyncze lub pełne kwiaty są najczęściej dwukolorowe.
KWIATY

Kwiaty orlików ogrodowych występują w bardzo szerokiej palecie barw: od białej poprzez żółtą, różową, czerwoną do fioletowej i niemal czarnej. Wyrastają pojedynczo na długich szypułkach z kęp trójdzielnie złożonych liści. Składają się z pięciu działek kielicha i pięciu płatków zakończonych lekko wygiętymi na końcu ostrogami przypominającymi szpony ptaków drapieżnych. Do ich kształtu nawiązuje zapewne nazwa rodzajowa Aquilegia, która wywodzi się od łacińskiego słowa aquila, czyli orzeł. Niektóre odmiany mają kwiaty gwiazdkowate o płatkach bez ostróg, a inne – podwójnie pełne przypominają pompony.

ZASTOSOWANIE
Po przekwitnięciu orliki zasychają i do następnego sezonu pozostaje po nich puste miejsce. Warto w ich najbliższym sąsiedztwie posadzić inne byliny kwitnące lub ozdobne z liści. Dobrze będą wyglądać w sąsiedztwie tawułek, host i paproci. Nadają się na kwiat cięty.
WYMAGANIA UPRAWOWE
Orliki ogrodowe to rośliny łatwe w uprawie i nie wymagające zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, w pulchnym i próchnicznym podłożu. Nadmiar wody w obrębie korzeni będzie powodował ich brązowienie. Orliki doskonale zimują i raczej nie chorują.

ROZMNAŻANIE
Należą do krótkowiecznych bylin i po 4 latach wymagają odmłodzenia. Wówczas w sierpniu można podzielić ich kępy na części. Każda z nich powinna mieć kilka dobrze wykształconych zawiązków pędów i zdrowe korzenie. Sadzonki można także pozyskać z nasion, które wysiewamy po kwitnieniu. Orliki same łatwo się rozsiewają, jednak ze względu na to że szybko się miedzy sobą krzyżują, kwiaty z nowych sadzonek mogą się znacznie różnić wyglądem od macierzystych.

ODMIANY
Orlik mieszańcowy ’Blue Star’ dorasta do 60 cm wysokości. Ma dwukolorowe kwiaty składające się z pięciu niebieskich płatków z ostrogami i pięciu białych działek kielicha. Nadaje się na kwiat cięty.
Orlik mieszańcowy ’Spring Magic Rose White’ o białoróżowych kwiatach osiąga zaledwie 35 cm wysokości i nadaje się na skalniaki.

Orlik pełny ’Black Barlow’ to jedna z najoryginalniejszych bylin. Na długich 80 cm łodygach osadzone są duże, pełne, gwiazdkowate kwiaty o płatkach w bardzo ciemnym, głębokim odcieniu fioletu, niemal czarne.

Orlik pełny ’Nora Barlow’ to jedna z efektownych odmian o gwiazdkowatych różowych kwiatach złożonych z wielu wąskich płatków bez ostróg. Dorasta do 60 cm.
Orlik pełny ’Dorothy Rose’ to odmiana, której różowe kwiaty są podwójnie pełne i mają pomponowy kształt. Osiąga 60 cm wysokości.
Orlik pełny ’Pink Petticoat’ wyróżnia się kwiatami złożonymi z dwukolorowych różowo-kremowych płatków wyrastających na długich 60 cm szypułkach.
Orlik pełny ’Winky Blue & White’ to ciekawa odmiana o kwiatach składających się z niebieskofioletowych płatków o białym obrzeżeniu. Ma 50 cm wysokości.
Orlik pełny ’Winky White & White Double’ posiada liczne białe kwiaty z lekko niebieskawym odcieniem. Dorasta do 60 cm.
Orlik wachlarzowaty ’Cameo White’ jest niewielki (do 25 cm wysokości). Ma sinozielone liście i białe kwiaty. Zakwita najwcześniej z orlików, już w maju.

Orlik błękitny ‘Spring Magic White’ wyróżnia się pięknymi, śnieżnobiałymi kwiatami oraz niskim wzrostem. Dorasta do około 20-30 cm wysokości.

Orlik ogrodowy ‘Crimson Star’ ma pojedyncze kwiaty z długimi ostrogami. Płatki zewnętrzne są czerwone, a płatki wewnętrzne mają biały lub kremowy kolor. Osiąga wysokość 60-75 cm.

Zobacz także:
Film Orliki, dzwonki i łubiny OGLĄDAJ
Kukliki CZYTAJ DALEJ>>