Ogród w stylu romantycznym lub do niego nawiązujący to miejsce z tajemniczymi zakątkami, bogactwem detali i mnóstwem kolorowych kwiatów.
Koncepcja stylu romantycznego zrodziła się w XIX-wiecznej Anglii, skąd wywodzi się większość współczesnych założeń ogrodowych. Sekret uroku ogrodu utrzymanego w takim stylu sprowadza się do wrażenia naturalności oraz tworzenia nastroju sielskości, ale jednocześnie nostalgii i tajemniczości. Pełno tu starannie ukrytych w gęstej roślinności zakątków, uroczych altanek i oplecionych pnączami pergoli.
W scenerii ogrodu romantycznego nie ma miejsca na nowoczesne meble wypoczynkowe, proste formy architektoniczne, czy surowy beton. Tworząc taki ogród powinniśmy bazować na naturalnych surowcach, miękkich formach, pastelowych barwach i tradycyjnych roślinach. Jego urządzenie nie jest wcale trudne, a romantyczną atmosferę można wyczarować nawet na niewielkiej przestrzeni.
Romantyczna architektura ogrodowa
Elementom takiej architektury daleko jest od minimalizmu. Ulubioną formą romantycznego stylu jest łuk, który nieodłącznie pojawia się w ogrodzeniach, furtkach, bramach, pergolach i altanach. Zwykle bywa podporą dla pnączy, a wtedy tonie w objęciach powojników czy róż. W romantycznym ogrodzie doskonale będą wyglądały drewniane płotki ze sztachet, ozdobione zwisającymi frędzlami hamaki oraz przytulne fotele z wikliny albo wykonane z giętego metalu lub ręcznie kute, pięknie zdobione krzesła i ławeczki z ułożonymi nań poduchami w jasnych barwach lub kwiatowych wzorach. Takie stylowe meble ogrodowe powinny być ukryte w zakątkach ogrodu i otoczone roślinami.



Woda
Istotnym elementem romantycznego ogrodu jest również woda. Niewielkie sadzawki, ozdobne fontanny oraz źródełka tryskające z kamieni lub wprost ze ściany potęgują tajemniczy nastrój. Na rabatach kwiatowych pożądanymi elementami są dekoracyjne poidełka dla ptaków (mniejsze zmieszczą się nawet na tarasie).
Ozdobne detale
W ogrodzie z romantyczną duszą nie sprawdzą się surowe rzeźby czy betonowe kule. Zamiast nich do ozdoby służą kamienne kolumny, rzeźby, a także terakotowe, zdobione donice czy ogrodowe wazy. Zastosowanie w takim ogrodzie znajdą również wiklinowe kosze wypełnione roślinami, kwiaty posadzone w metalowych konewkach lub cynowych wiadrach oraz stary rower, pokryty farbą w pastelowym kolorze i przerobiony na kwietnik. Wieczorny odpoczynek w ogrodzie umilą latarenki, ustawione na stopniach schodów, stolikach czy przed wejściem do altany.
Romantyczne rabaty i ścieżki
Ważną rolę w ogrodzie romantycznym odgrywają forma i wielkość rabat, które nie powinny być otoczone ścisłymi granicami, lecz tworzyć swobodne, zaokrąglone linie nawiązujące do naturalnych form w przyrodzie. Należy również wystrzegać się ostrych kątów oraz symetrii w układzie roślin. Najbardziej odpowiednie są kwiaty w pastelowych kolorach w odcieniach różu, fioletu i bieli. Uroku takim rabatom dodadzą duże kamienie porośnięte mchem, stare pnie drzew otulone pnączami lub dotknięte rdzą metalowe ozdoby. Centralną przestrzeń ogrodu powinien stanowić zadbany trawnik o nieregularnych brzegach. Nawierzchnie z naturalnych materiałów budowlanych, takich jak żwir, grys, kamień można wkomponować w murawę lub obsadzić odpornymi roślinami okrywowymi.

Rośliny w ogrodzie romantycznym
Romantyczne doznania zawdzięczamy nie tylko ozdobom, meblom i architekturze, ale przede wszystkim roślinom, które powinny charakteryzować się rozłożystym pokrojem, bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Wybieramy odmiany o stonowanych barwach. Im więcej kwiatów zdołamy posadzić, tym lepiej.
Pasują tu następujące rośliny:
- Krzewy i drzewa liściaste
Najbardziej pożądane są gatunki o przewieszających się kwiatostanach, np. tawuły, kaliny, tamaryszki, kolkwicje, żylistki, krzewuszki, budleje i jaśminowce. Dużo uroku dodadzą również bujnie kwitnące magnolie, lilaki, rajskie jabłonie, migdałki, różaneczniki, azalie i hortensje. Sprawdzą się tu także nieduże drzewa o płaczącym pokroju (odmiany ‘Pendula’), takie jak graby, jesiony, brzozy, wierzby czy morwy, wśród których można schować małą altankę czy postawić ławeczkę.
- Pnącza
Do obsadzania kratek, pergoli i niewielkich altanek idealne będą rozmaite powojniki, wiciokrzewy, winobluszcz pięciolistkowy oraz bluszcz pospolity, a także jednoroczny groszek pachnący. Na większe i bardziej solidne podpory nadadzą się glicynie.

- Róże
Królowe romantycznych klimatów to przede wszystkim róże, sadzone bezpośrednio w towarzystwie roślin o delikatnym pokroju, czyli skontrastowanych z różami pod względem formy, a nie na oddzielnych różankach. Róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe znajdą zastosowanie na rabatach, przy ścianie budynku lub blisko kącika wypoczynkowego, a niskie róże parkowe będą idealne do obsadzenia ścieżki, obwódki rabaty lub kamiennego murku. Największy efekt uzyskamy dzięki różom pnącym, które oplatają ukwieconymi pędami bramki, pergole, kratki, trejaże, altany czy łukowate elementy ogrodzeń.
- Byliny
W ogrodzie romantycznym kwitnące byliny powinno się sadzić na rabatach w niewielkich, nieregularnych grupach, łagodnie przenikających się kolorami w trakcie kwitnienia. Nasadzenia powinny być piętrowe: od tyłu sadzimy najwyższe rośliny, a najniższe z przodu. Charakterystyczne dla tego stylu są: serduszka okazałe, naparstnice, zawilce, floksy wiechowate, tawułki, ostróżki ogrodowe, łubiny, dzwonki, orliki, lawendy, bodziszki, kocimiętki, szałwie, mydlnice, funkie, konwalie, jeżówki, sadźce, parzydła, piwonie i liliowce. Nasadzenia warto wzbogacić o rozplenice, miskanty i inne ozdobne trawy, które szumiąc na wietrze podkreślą romantyczny charakter ogrodu.

Naparstnica purpurowa Ostróżka ogrodowa
- Jednoroczne
W romantycznej stylizacji musi być jak najwięcej roślin jednorocznych, które wypełnią miejsca po przekwitniętych bylinach i roślinach cebulowych. Wysiewamy więc godecje, maki, werbeny, dziewanny, ślazówki i malwy.
Mak polny Godecja wielkokwiatowa
- Cebulowe
W ogrodzie romantycznym koniecznie muszą znaleźć się wszelkie rodzaje roślin cebulowych: hiacynty, śnieżniki, przebiśniegi, szafirki, puszkinie, szachownice, tulipany, czosnki, zimowity i lilie. Można swobodnie łączyć je z bylinami i roślinami jednorocznymi, a niskie gatunki sadzić pod krzewami liściastymi.

Zobacz także:
Rabata w odcieniach różu CZYTAJ DALEJ >>
Stylowa huśtawka CZYTAJ DALEJ >>
Poidełka dla ptaków CZYTAJ DALEJ >>
Ten blog to dla mnie prawdziwy skarb w morzu internetowych treści! Zawsze znajduję tu inspirujące artykuły i ciekawe przemyślenia, które wzbogacają moje życie.