Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, że możesz wykorzystać pachnące róże ze swojego ogrodu w sztuce kulinarnej? Poznaj przepis na konfiturę i ciesz się jej niezwykłym smakiem, dodając ją do pączków, ciast i innych deserów.
Na różaną konfiturę najlepiej nadają się płatki dzikiej róży pomarszczonej (Rosa Rugosa), róży galicyjskiej (R. gallica), damasceńskiej (R. damascena) i stulistnej (R. centifolia), ale jeżeli nie ma takich w zasięgu, płatki każdej innej róży pachnącej będą dobre.
Płatki zbieramy oczywiście blisko lasu, daleko od ruchliwej drogi, zabudowań, albo z własnego ogrodu (jeśli wcześniej nie traktowaliśmy naszych krzewów chemią). Na pewno nie będą nadawać się te z kwiaciarni, bowiem z pewnością są pryskane.
Składniki na 1 słoiczek o poj. 150 ml:
• 80 g płatków róży wonnej
• 150 g cukru
• 1 łyżka soku z cytryny
Przygotowanie:
Płatki do konfitury powinny być suche i dlatego najlepiej zbierać je w suchy słoneczny dzień. Stare receptury zalecają usunięcie białych końcówek płatków, które mogą być gorzkie, a poza tym są dość twarde i ciężko je później dobrze rozetrzeć. Jeśli róża jest młoda nie trzeba tego robić. Przebieranie płatków podczas przycinania lub obrywania pozwala też pozbyć się ewentualnych robaczków żerujących na kwiatach.
Żeby wykonać konfiturę ucieraną w tradycyjny sposób potrzebna będzie makutra, czyli kamionkowa misa o rowkowanej powierzchni wewnątrz. Różane płatki i cukier należy wsypywać po trochu do makutry i ucierać intensywnie. Płatki rozcierane między ostrymi kryształkami cukru a rowkami makutry szybko zmniejszają objętość i miękną zamieniając się w papkę. Dosypywać stopniowo kolejne porcje cukru i ucierać z płatkami, w sumie minimum 30 minut. Jest to pracochłonne, ale płatki i cukier muszą być dobrze roztarte. Gotowa konfitura powinna być dość gładka, a po spróbowaniu cukier nie powinien chrzęścić w zębach.
Po około 20-stu minutach ucierania dolać sok wyciśnięty z cytryny i ucierać dalej. Gotową konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków. Nie trzeba pasteryzować. Takie konfitury przechowuje się w ciemnym, chłodnym miejscu, najprościej w lodówce. Duża ilość cukru zakonserwuje płatki na kilka miesięcy.
Uwaga! Jeśli nie mamy czasu i zapału żeby przyrządzić różaną konfiturę według tradycyjnego przepisu można użyć blendera zamiast makutry, co znacznie skróci i ułatwi cały proces jej przygotowania.
Zobacz także:
Przetwory z rajskich jabłuszek CZYTAJ DALEJ >>