Jaśminowiec wonny to łatwy w uprawie krzew, ceniony za białe, dość duże i pachnące kwiaty.
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych spotykanych w ogrodach i parkach. Należy do rodziny hortensjowatych. Jego naturalnym miejscem pochodzenia są tereny południowo-wschodniej Europy. Uprawiany był już w starożytności ze względu na pachnące kwiaty. W języku potocznym błędnie nazywany jest jaśminem. W rzeczywistości jaśmin (Jasminum polyanthum) to egzotyczna roślina doniczkowa o wijących się pędach i o zupełnie innych wymaganiach niż jaśminowce.
Jaśminowiec wonny Jaśmin kwiecisty
Jaśminowiec wonny jest wieloletnim, okazałym krzewem, dorastającym około 3 m wysokości oraz 1,5-2 m szerokości. Rozrasta się silnie tworząc rozłogi. Jego wyprostowane, sztywne, drewniejące i mocne pędy, w górnej części łukowato się przewieszają i nadają roślinie bardzo atrakcyjny wygląd. Wnętrze pędów wypełnione jest białym gąbczastym rdzeniem. Na starszych pędach kora łuszczy się wąskimi pasmami. Liście są ciemnozielone, owalne, matowe i szorstkie o ząbkowanych brzegach, a na końcach zaostrzone. Jaśminowce najbardziej cenione są jednak za liczne białe kwiaty, zebrane w płaskie, groniaste kwiatostany. Cechą charakterystyczną jest ich piękny, silny zapach, który czuć nawet z odległości kilku metrów. Kwiaty są z reguły pojedyncze, złożone z kilku dużych płatków i dobrze widocznych, żółtych pręcików, ale u odmian mieszańcowych mogą być także pełne lub półpełne. Kwitnienie rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca, a trwa około 3 tygodni.
WARUNKI UPRAWY
Jaśminowiec wonny jest krzewem bardzo łatwym w uprawie, gdyż nie ma dużych wymagań. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i lekko alkaliczne (pH 8,0), ale poradzi sobie także na każdej typowej glebie ogrodowej. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Znosi też cień, ale im mniej światła, tym słabiej kwitnie.

Nawożenie nie jest niekonieczne. Młode rośliny można pobudzić do rozrastania zasilając raz w roku niewielką ilością nawozów wieloskładnikowych. Ziemię wokół roślin warto wyściółkować korą ogrodniczą, co zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z gleby, gdyż jaśminowce nie lubią w pełni przesuszonego podłoża. W okresach długotrwałej suszy krzewy należy podlewać.
Jaśminowiec wonny jest w pełni mrozoodporny i wytrzymały na zanieczyszczenia powietrza, dobrze znosi cięcie i nie jest szczególnie podatny na choroby i szkodniki, z wyjątkiem mszyc, które czasem atakują liście. Nawet duże krzewy łatwo się przesadza.
CIĘCIE
Do cięcia przystępujemy tuż po przekwitnięciu, ponieważ jaśminowce kwitną na całej długości pędów ubiegłorocznych. Jeśli przytniemy je wczesną wiosną, to pozbawimy je pąków kwiatowych i rośliny zakwitną słabo lub wale.
Co 3-4 lata warto dokonać radykalnego cięcia krzewu w celu odmłodzenia. Wówczas wycinany u podstawy kilka najstarszych, mocno zagęszczających krzew pędów, a także usuwamy pędy uszkodzone lub chore. W razie potrzeby można też wykonać cięcie formujące, zaraz po kwitnieniu przycinając pędy z przekwitłymi kwiatami o 1/3.

ROZMNAŻANIE
Jaśminowce można rozmnażać poprzez oddzielanie od starszej rośliny odrostów korzeniowych, których krzewy te wytwarzają znaczną ilość. Pobieramy w tym celu 2-3 pędy wraz z korzeniami i wsadzamy do wilgotnego podłoża w miejscu półcienistym.
Jaśminowce rozmnaża się także za pomocą półzdrewniałych sadzonek pobieranych z krzewu po przekwitnięciu lub sadzonek zdrewniałych, ciętych zimą. Sadzonki pobrane z cieńszych pędów ukorzeniają się lepiej, niż te z pędów grubych i silnych.
ZASTOSOWANIE
Jaśminowiec wonny może stanowić wspaniały element dekoracyjny zarówno małego ogrodu jak i parku czy terenów zieleni miejskiej. Najlepiej sadzić go pojedynczo, żeby mógł rozrastać się swobodnie, co pozwoli docenić jego pokrój. Dobrze będzie wyglądał także w grupach jednogatunkowych. Krzew ten nadaje się również na nieformowane żywopłoty, choć można też go przycinać, aby uzyskać pożądany kształt. Jednak musimy się wtedy liczyć ze słabszym kwitnieniem. Rośliny warto sadzić w pobliżu miejsca wypoczynku lub okien domu, gdyż wtedy można częściej cieszyć się ich pięknym zapachem.

Zobacz także:
Złotokap Waterera ‚Vossii’ CZYTAJ DALEJ >>