Efektowna jarzmianka zachwyca kwiatami w kształcie gwiazdek z licznymi, wystającymi pręcikami. Pomimo, że wygląda na delikatną roślinę, to w rzeczywistości jest długowieczna i wytrzymała.
Jarzmianka większa (Astrantia major) jest byliną, która rośnie dziko na górskich łąkach i pastwiskach, w lasach liściastych, często również nad strumieniami. Można ją spotkać prawie w całej Europie i na Kaukazie. Występuje także nielicznie na południu Polski. Odmiany są z powodzeniem uprawiane w ogrodach.
Jarzmianka należy do rodziny selerowatych (Apiaceae). W czasie kwitnienia (od maja do sierpnia) dorasta do 50-60 cm wysokości. Sztywne i wyprostowane łodygi kwiatowe wyrastają z kępy odziomkowych liści, które są głęboko podzielone, ząbkowane i osadzone na długich ogonkach. Liście u większości odmian mają barwę ciemnozieloną, ale występują również biało i żółto nakrapiane. Drobne kwiaty, o średnicy około 4 cm, wyglądem przypominają gwiazdki. Ich budowa jest dość skomplikowana. Są zebrane na szczytach pędów w baldachy w kształcie kopułki z rozetą zaostrzonych na końcach listków u podstawy. U odmian hodowlanych kwiaty mogą być w kolorze białym (’Shaggy’), kremowym (‘Magnum Blush’), różowym (np. 'Rosea’ i 'Roma’) lub bordowym (’Star of Fire’). Utrzymują się długo na roślinie. Jesienią pojawiają się owoce – suche, szeleszczące rozłupnie.
WARUNKI UPRAWY I PIELĘGNACJA
Ta z pozoru delikatna roślina jest bardzo łatwa w uprawie i wytrzymała. Najlepiej rozwija się w miejscach lekko osłoniętych lub półcienistych. Może też rosnąć w słońcu, pod warunkiem że ziemia będzie stale lekko wilgotna. Podłoże dla jarzmianki powinno być żyzne, przepuszczalne, wilgotne, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie obojętnym do zasadowego. Nieodpowiednie będą gleby piaszczyste i suche. Wskazane jest ściółkowanie.

Zasilanie jarzmianek nie powinno być intensywne. Najlepiej stosować nawozy organiczne lub mineralne ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu. Nadmiar azotu może powodować blaknięcie kwiatów. Na żyznych glebach można zrezygnować z nawożenia.
Po kwitnieniu rośliny trzeba nisko przyciąć, wtedy nie stracą na urodzie i wytworzą nowe, świeże liście. Chyba, że chcemy pozyskać nasiona, wtedy kwiaty zostawiamy. Nasiona po zbiorze powinno się od razu wysiewać, gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Jarzmianki często rozmnażają się z samosiewu. Można też uzyskać nowe rośliny przez podział karp, wiosną lub jesienią.
ZASTOSOWANIE
Jarzmianka większa najładniej wygląda posadzona w grupach po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk, tworząc w ogrodzie wyraziste, wielobarwne plamy. Dobrze prezentuje się jako uzupełnienie rabaty bylinowej w połączeniu z roślinami, takimi jak pysznogłówki, werbeny, tawułki, szałwie omszone, perowskie, funkie i trawy ozdobne. Dzięki niej kompozycje nabierają lekkości.

Bylina polecana jest na brzegi strumieni i zbiorników wodnych. Można ją również sadzić na skalniakach, jeśli nie są w miejscu silnie nasłonecznionym. Poradzi sobie nawet w uprawie pojemnikowej na balkonie lub tarasie, jeśli będziemy ją regularnie podlewać.
Kwiaty jarzmianki można ścinać do wazonu – są trwałe, dlatego wykorzystuje się je w bukieciarstwie. Kwiaty można także zasuszyć, gdyż nie tracą barw.
Zobacz także:
Kukliki CZYTAJ DALEJ >>