Hiacynty to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych. Zachwycają nie tylko swoim oryginalnym wyglądem, ale i zapachem. Hiacyntów nie może zabraknąć w żadnej wiosennej kompozycji w ogrodzie czy balkonie.
W okresie wiosny w ogrodzie królują rośliny cebulowe. Wśród wielu gatunków moją największą sympatią cieszą się hiacynty – od żółtych jak ‘City of Haarlem’, przez klasycznie różowe np. ’Fondant’, po odmiany w odcieniach ciemnego fioletu ‘Woodstock’. Od kwietnia do maja podziwiam urodę ich kwiatów zebranych w okazałe kwiatostany i upajam się intensywnym zapachem, który wydzielają.
’Lady Derby’ ’Woodstock’ ’Pink Pearl’ ’Blue Jacket’ ’Fondant’ ’City of Haarlem’
WYMAGANIA
Uprawa hiacyntów nie jest trudna. Wystarczy zapewnić im odpowiednie stanowisko i od czasu do czasu zasilić nawozem mineralnym. Cebule hiacyntów mogą być sadzone w każdym rodzaju gleby pod warunkiem, że będzie ona dostatecznie przepuszczalna. Należy je umieszczać na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości, tak samo jak w przypadku pozostałych roślin cebulowych. Swoje hiacynty sadzę jesienią w miejscach słonecznych i zacisznych, by wiatr nie łamał ich ciężkich kwiatów. Rabaty ściółkuję korą co zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoci w okresie suszy, a zimą przed mrozem.

CEBULE
Kupując cebule zawsze sprawdzam czy są zdrowe i nieuszkodzone. Wybieram te o jednolitej i niepopękanej skórce. Mam gwarancję, że wyrosną z nich dorodne rośliny. Pielęgnacja hiacyntów ogranicza się do uszczykiwania przekwitłych kwiatostanów aby nie obciążać cebul wytwarzaniem zbędnych nasion. Liście zawsze zostawiam aż do obeschnięcia, żeby cebule zmagazynowały substancje odżywcze.
TOWARZYSTWO
Hiacynty doskonale prezentują się w towarzystwie innych roślin cebulowych, które kwitną w tym samym czasie. Ja połączyłam je z szafirkami, tulipanami i narcyzami. Ładnie wygląda także kompozycja złożona z różowych hiacyntów wyrastających między pierwiosnkami. Również drobne rośliny sezonowe, takie jak bratki, niezapominajki i stokrotki dobrze komponują się z hiacyntami.

GDZIE SADZIĆ
Cebule hiacyntów warto sadzić w większych grupach pod drzewami i krzewami liściastymi, tak aby utworzyły barwne kobierce. Rośliny te mogą też urozmaicać nasadzenia na skalniakach i brzegi rabat. Nadają się także do uprawy w pojemnikach. W glinianych donicach i wiklinowych koszykach mogą ozdabiać balkony i tarasy.
Zobacz także:
7 zasad sadzenia cebulek tulipanów CZYTAJ DALEJ>>