Ogród bez wody może się nam wydać niekompletny. Dlatego nawet najmniejszy wodny element spełni swoją rolę i uzupełni jego kompozycję.
Kiedy brakuje miejsca w ogrodzie, świetnym rozwiązaniem są mini fontanny. Wybór jest ogromny – betonowe, kamienne, żeliwne, a także z tworzyw żywicznych typu polyresin. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ja nie poprzestałam na jednej i ustawiłam w ogrodzie kilka różnych, które opisuję poniżej.
Betonowa minifontanna
Zdecydowałam się na solidną betonową fontannę w kształcie ozdobnej misy na nodze. Znalazło się dla niej miejsce przed domem na trawniku. Osadzona na tych samych kostkach co ścieżka i podjazd ładnie wkomponowała się w otoczenie.
Żeby wprowadzić wodę w ruch konieczne okazało się doprowadzenie prądu do zasilenia mini pompy, ukrytej pod betonową kopułką. Woda krąży tu w obiegu zamkniętym. Dzięki regulacji można dostosować wysokość jej strumienia do rozmiarów misy. Raz w miesiącu fontanna wymaga wyczyszczenia, żeby wyglądała schludnie. Od czasu do czasu dolewam też wodę, żeby stale utrzymywał się jej odpowiedni poziom potrzebny dla bezawaryjnego działania pompy. Przed nadejściem mrozów muszę pamiętać żeby osuszyć misę i odłączyć prąd. Poza tym fontanna nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów.
Fontanna w stylu wiktoriańskim
W głębi ogrodu przy metalowej huśtawce umieściłam drugą fontannę zrobioną z trwałej masy żywicznej przypominającej do złudzenia kamień. Delikatny plusk wody tryskającej z misy, zdobionej ornamentami w postaci kwiatów i motyli, wycisza i uspokaja. Sprawia też radość naszym skrzydlatym przyjaciołom.
Osadzona w środku misy maleńka pompka zasilana jest energią słoneczną dzięki wbudowanemu panelowi solarnemu. Fontanna włącza się codziennie automatycznie i przy dobrej pogodzie pracuje aż do późnych godzin nocnych. Dzięki wbudowanym lampkom LED wygląda atrakcyjnie również po zmroku. Woda może z niej tryskać w kształcie rozetki, parasolki lub gejzeru.
kształt parasolki kształt rozetki świeci w nocy
Pielęgnacja fontanny polega na czyszczeniu pompki, która często się zamula, uzupełnianiu wody i dokładnym spuszczeniu jej na zimę. Fontanna jest odporna na warunki atmosferyczne.
