Epimedium to piękna bylina do cienia o oryginalnych kwiatach zwanych kwiatami elfów. Można ją łatwo rozmnożyć przez podział rozrośniętych kęp.
Ta mało znana bylina jest dekoracyjna przez cały sezon. Wiosną rozwesela cieniste zakątki ogrodu drobnymi kwiatami, które pojawiają się na cienkich łodygach tworząc luźne kwiatostany. Każdy kwiat zaopatrzony jest w charakterystyczne ostrogi, a jego barwa zależy od odmiany, np. epimedium czerwone ma kwiaty biało-czerwone, a epimedium wielkokwiatowe odmiany 'Lilafee’ – liliowe. Kwitnienie przypada na przełom kwietnia i maja, jest obfite, ale dość krótkie.
Epimedium wielkokwiatowe Epimedium czerwone
Po kwitnieniu uwagę przyciągają sercowate liście, które najpierw są brązowe, a z czasem przebarwiają się na kolor zielony z czerwonymi elementami, a jesienią całkiem brązowieją.
Wiosną Latem Jesienią
ROŚLINA OKRYWOWA
Epimedium zaliczane jest do roślin okrywowych. Dorasta do 30 cm wysokości. Ma lekko wzniesiony pokrój, jednak z biegiem czasu tworzy zwarte, żywe dywany. Wytwarza też rozłogi. Dzięki temu, że szybko porasta powierzchnię mogę zagospodarować puste miejsca pod drzewami i krzewami. Gdy przekwitnie, wykopuję część kęp i dzielę je, aby posadzić nowe rośliny również w innych miejscach w ogrodzie.

ROZMNAŻANIE WEGETATYWNE
Najlepsza pora
Najlepszym terminem do rozmnażania wegetatywnego tej niewielkiej byliny jest późna wiosna lub lato.
Podział kęp
Najpierw wybieram dorodne rozrośnięte kępy i okopuję je za pomocą szpadla. Zachowuje przy tym bezpieczną odległość, żeby nie uszkodzić korzeni. Staram się całe kępy delikatnie wydobyć z podłoża. Następnie lekko rozluźniam je i otrzepuje z nadmiaru ziemi. Dzięki temu lepiej widzę korzenie i mogę wyznaczyć dogodne miejsce do ich podziału na dwie lub więcej części. Za pomocą ostrego noża nacinam kępę zaczynając od góry, a potem rozrywam ją rękami, ostrożnie rozdzielając splatane korzenie.
Sposób sadzenia
Oddzielone fragmenty kępy sadzę w nowym miejscu w zagłębieniach odpowiadających ich wielkości. Staram się aby umieścić je w przygotowanym dołku na takiej samej głębokości, na jakiej rosły dotychczas. Zwracam przy tym uwagę, aby nie podwijać korzeni ku górze. Lepiej skrócić je za pomocą nożyczek. Na koniec puste przestrzenie wypełniam żyznym próchnicznym podłożem, lekko ugniatam i podlewam.
Pielęgnacja
Gwarancją przyjęcia się nowo posadzonych roślin jest regularne nawadnianie, ponieważ do wzrostu potrzebują stale wilgotnej gleby i nie znoszą długich okresów suszy. W drugim roku po posadzeniu zasilam je kompostem. Na wiosnę nawóz rozkładam wokół roślin warstwą około 2 cm i lekko mieszam z podłożem. Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki wykonuję, jest jesienne usuwanie zwiędłych liści, które mogą stać się siedliskiem chorób.
GDZIE SADZIĆ
Przekonałam się, że epimedium to idealna roślina na rabaty cebulowe, gdyż po przekwitnięciu roślin cebulowych ładnie wypełnia wolne miejsce. Dobrze prezentuje się też na rabatach bylinowych w połączeniu z fiołkami, przylaszczkami, bodziszkami, funkiami czy serduszkami okazałymi. Aby ozdobne liście i kwiaty były wyeksponowane, sadzę epimedium na brzegach kompozycji kwiatowych.

Zobacz także:
Kukliki CZYTAJ DALEJ >>