Czosnek okazały to w ostatnich latach bardzo popularna roślina cebulowa. Jego charakterystyczne kuliste kwiatostany o nasyconej fioletowej barwie skutecznie przyciągają wzrok w każdej kompozycji roślinnej.
Czosnek (Allium) to rodzaj roślin obejmujący około 700 gatunków pochodzących z Azji. Niektóre z nich to znane z kuchni warzywa: cebula, szczypiorek, por i czosnek. Inne natomiast cenione są ze względu na dekoracyjność.
Jednym z piękniejszych gatunków rodzaju jest czosnek okazały (Allium aflatunense). Ma wzniesiony, wyprostowany pokrój, osiąga około 70-90 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu. Charakteryzuje się dużymi, kulistymi kwiatostanami osadzonymi na długich, gładkich łodygach wyrastających spośród rynienkowatych liści. Kwiaty zwykle są jasno- lub ciemnofioletowe, niezwykle dekoracyjne, wabią pszczoły i inne owady. Roślina ta ma jeden mankament – w momencie, gdy dopiero rozpoczyna kwitnienie, liście powoli zaczynają żółknąć i zasychać.

WARUNKI UPRAWY
Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe, chociaż najlepiej czuje się na glebach piaszczystych lub piaszczysto-glinaiastych. Czosnek lubi podłoże bogate w wapń, lekkie, o odczynie obojętnym oraz umiarkowanie wilgotne. Cebule sadzimy we wrześniu na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości. Po posadzeniu, podłoże ściółkujemy, dzięki czemu ograniczymy rozwój chwastów, a w okresie wegetacji także nadmierne parowanie. W czasie suszy oraz intensywnego wzrostu należy uzupełniać niedobory wody. Aby czosnek długo cieszył oko okazałymi kwiatostanami, warto zasilić go nawozem wieloskładnikowym. Polecany jest także kompost.
Cebulki mogą pozostawać w ziemi od dwóch do trzech lat. Po tym czasie zaleca się wykopanie cebul, oddzielenie cebulek przybyszowych od cebuli matecznej, oczyszczenie ich i ponowne posadzenie jesienią. Roślina jest w pełni mrozoodporna.
ZASTOSOWANIE
Czosnek okazały stanowi atrakcyjne urozmaicenie rabat bylinowych. Dobrze prezentuje się zarówno w grupie, jak i pojedynczo. Ze względu na imponującą wysokość jest idealnym tłem dla niższych roślin. Ciekawie wygląda w bukietach. W kompozycjach florystycznych stosowane są zarówno kwiaty świeże, jak i suche. Na rabacie warto jednak usuwać przekwitnięte kwiatostany, ponieważ wytwarzanie nasion bardzo osłabia roślinę i powoduje słabsze kwitnienie w roku następnym. Dzięki charakterystycznemu zapachowi czosnek rosnący w ogrodzie skutecznie odstrasza szczury i nornice.
Zobacz także:
Lilie drzewiaste, czyli orienpety CZYTAJ DALEJ >>
Posadziłam kiedyś cebulki czosnku, jednak nie wiem czy była to dokładnie ta sama odmiana którą opisujesz. Akurat zakupiłam je w jednym z popularnych marketów 😉 Jednak muszę przyznać, że gdy już wyrósł kwiat (a raczej kwiaty) to ten czosnek wyglądał bajecznie! Gorąco polecam wszystkim hodowanie tej rośliny, szczególnie, że nie jest to szczególnie trudne. Świetnie, że o niej napisałaś 😉 Chyba będę musiała niedługo kupić cebulki tej właśnie odmiany, z tego co widzę to z pewnością warto.