Długie kwitnienie i efektowny pokrój to niewątpliwe zalety tej mało popularnej byliny. Oprócz pięknego wyglądu ogromnym atutem mydlnicy są jej niewielkie wymagania uprawowe.
Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) naturalnie występuje na terenie Europy, Zachodniej Azji i Północnej Afryki. W ogrodach rzadko uprawia się roślinę gatunkową. Częściej jest to odmiana ‘Rosea Plena’ o kwiatach pełnych, początkowo różowych, później przechodzących w biel. Liczne, pachnące kwiaty zebrane są w kuliste kwiatostany. Te umieszczone są na szczytach pędów oraz na krótkich bocznych pędach wyrastających z kątów liści w górnej części łodygi. Kwitnienie jest długie i obfite – od połowy lipca do końca sierpnia. Pojedyncze kwiatostany mogą pojawić się nawet we wrześniu.

Odmiana 'Rosea Plena’ jest nieco niższa i mniej ekspansywna od gatunku. Dorasta do około 60 cm wysokości, tworząc zwarte, gęste łany. Posiada duże, siedzące, eliptyczne liście o zaostrzonym końcu. Liście ułożone są parami naprzeciw siebie na mocnych wzniesionych pędach. Pod ziemią roślina wytwarza płożące rozłogi. Na optymalnych stanowiskach ma skłonność do rozrastania się.
WARUNKI UPRAWY
Mydlnica preferuje stanowiska słoneczne. W półcieniu znacznie gorzej kwitnie, a także ma tendencję do pokładania się pędów. Jest rośliną mało wymagającą, urośnie prawie wszędzie. Woli jednak przepuszczalne, żwirowe, średnio żyzne gleby. Wystarczy raz w sezonie, wiosną, zasilić ją kompostem lub nawozem pełnoskładnikowym.
Mydlnica dobrze znosi suszę i doskonale zimuje. Jest również odporna na choroby. Mogą jedynie pojawić się mszyce na szczytach pędów. Poznamy po tym, że wierzchołki są skręcone i zniekształcone. Wystarczy obciąć zaatakowane części łodyg i roślina szybko odbije.
Warto pozostawić dla niej więcej miejsca do swobodnego rozprzestrzeniania się, za co mydlnica odpłaci się wyjątkowo bujnym wzrostem. Na niewielkich rabatach może być problem z ekspansywnością. Trzeba więc systematycznie likwidować pojawiające się pędy wyrastające z podziemnych kłączy, najlepiej z całym kawałkiem kłącza jaki uda nam się wyciągnąć. Nie musimy się obawiać, że coś zniszczymy.
ROZMNAŻANIE
W przeciwieństwie do gatunku, odmiana ‘Rosea Plena’ nie wytwarza nasion, ponieważ ma pełne kwiaty, u których pręciki zostały przekształcone w dodatkowe płatki. Zapylenie nie jest więc możliwe, bo nie ma pyłku. Dlatego roślinę rozmnaża się wyłącznie wegetatywnie przez podział lub oddzielając wyrastające rozłogi. Zabieg jest prosty i można go przeprowadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego.
ZASTOSOWANIE
Mydlnica lekarska 'Rosea Plena’ to przepiękna ozdoba słonecznych rabat i ogrodów naturalistycznych. Stanowi doskonałe tło dla niższych, kępowych bylin. Efektownie komponuje się z przywrotnikiem, astrami, bodziszkami i liliowcami, a także z trawami ozdobnymi. Nadaje się zarówno do nasadzeń pojedynczych, jak i do sadzenia w niewielkich grupach. Warto umieścić ją w wyeksponowanym miejscu ogrodu, żeby w pełni podziwiać jej urocze kwiaty.
U gatunku długie, rozgałęzione kłącza wraz z korzeniami stanowią surowiec wykorzystywany do produkcji preparatów kosmetycznych i zielarskich. Odwar z jej korzeni, które zawierają dobrze pieniące się saponiny, używano dawniej do mycia. Obecnie mydlnicę lekarską stosuje się w szamponach i środkach piorących, a także w lekach na kaszel. Saponiny wykazują także właściwości moczopędne i żółciopędne. Jednakże wszelkie zabiegi lecznicze z użyciem tej rośliny powinny być objęte kontrolą lekarza, ponieważ posiada ona właściwości trujące.
Zobacz także:
Rabata w odcieniach różu CZYTAJ DALEJ >>