Bogactwo gatunków i odmian pierwiosnków, zwanych też prymulkami jest tak wielkie, że można z nich tworzyć całe kolekcje.
Pierwiosnki (Primula), w zależności od odmiany, kwitną w każdym możliwym kolorze – białym, różowym, fioletowym, żółtym i bordowym. Występują też wielokolorowe i stopniowo zmieniające barwę. Są odmiany o kwiatach pojedynczych i takie o pełnych. Brzegi płatków mogą być postrzępione lub gładkie. Również długość łodyg kwiatostanowych często różni się o kilka lub kilkanaście centymetrów. Kwiaty wyrastają pojedynczo albo są skupione w większe kwiatostany na przykład w kształcie kuli. Niektóre przypominają nawet małe bukiety róż.
GATUNKI I ODMIANY



WYMAGANIA
Pierwiosnki lubią miejsca dobrze oświetlone, ale nie należy ich sadzić w pełnym słońcu. Rośliny wymagają żyznego i próchnicznego podłoża. Odpowiednie dla nich są gleby ciężkie, gliniaste, które nawet latem są wilgotne. Na glebach lekkich i piaszczystych słabo rosną.

Większość gatunków wykazuje dobrą mrozoodporność. Przy łagodnej zimie liście pozostają zielone i dopiero przy silnych mrozach i braku okrywy śnieżnej zasychają. Wiosną zawsze szybko się regenerują i niezawodnie kwitną. Niektóre powtarzają kwitnienie pod koniec sierpnia. Jednak nie jest ono już tak obfite jak te wiosenne.
GDZIE SADZIĆ
Pierwiosnki polecam sadzić w większych grupach, tak aby w okresie kwitnienia tworzyły widoczną z daleka barwną plamę. Rośliny te doskonale prezentują się pod bezlistnymi jeszcze koronami drzew i krzewów oraz na brzegach rabat w formie obwódki. Warto także łączyć je z innymi wiosennymi bylinami i roślinami sezonowymi np. z bratkami i stokrotkami. Ciekawy efekt daje również zestawienie pierwiosnków z roślinami cebulowymi, takimi jak hiacynty, szafirki i narcyzy, które kwitną w tym samym czasie.
PIELĘGNACJA
Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie pierwiosnków ograniczają się do regularnego podlewania, nawożenia raz w sezonie długo działającym nawozem wieloskładnikowym i uszczykiwania przekwitniętych kwiatów, żeby nie szpeciły roślin. Podłoże dobrze jest wyściółkować korą sosnową.
ROZMNAŻANIE
Pierwiosnki szybko się rozrastają i łatwo pobrać nowe sadzonki przez podział. Z jednego egzemplarza można uzyskać od kilku do kilkunastu sadzonek w zależności od wielkości rozety. Polecam od razu po zakupie nowej odmiany przeciąć bryłę korzeniową na dwie lub trzy części (każda musi mieć chociaż kawałek korzenia i kilka liści) i wsadzić je oddzielnie. Pozwala to na obsadzenie większej powierzchni za niewielkie pieniądze. Można też wysiewać nasiona, ale ten sposób rozmnażania wymaga więcej pracy i cierpliwości.

Zobacz także:
Hiacynty – odmiany, uprawa i pielęgnacja CZYTAJ DALEJ >>